Diplomovaná dentální hygienistka
Vzdělávací program 53-41-N/31
Tříleté vyšší odborné studium absolventů středních škol s maturitou ukončené absolutoriem.
Vzdělávací program 53-41-N/31
Tříleté vyšší odborné studium absolventů středních škol s maturitou ukončené absolutoriem.
Forma studia: denní, kombinovaná
Charakteristika vzdělávacího programu: Charakteristika_DDH.pdf (192 kB)
Podmínky přijetí ke studiu: Podmínkou k přijetí uchazeče ke studiu je ukončené střední vzdělání maturitní zkouškou a zdravotní způsobilost pro tento obor.
Školné: viz. informace k aktuálnímu školnímu roku.
Učební plán denní formy studia: UP_DHD.pdf (287 kB)
Pro přehled jednotlivých předmětů viz Stručná anotace předmětů.
Učební plán kombinované formy studia: UP_DHK.pdf (283 kB)
Profil absolventa vzdělávacího programu: Profil_DDH.pdf (190 kB)
Anglický jazyk (English Language, ANJ)
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO, LO; 2. ročník ZO, LO; 3. ročník ZO, LO; ABS
Klíčová slova: Anglický jazyk, cizí jazyk, gramatika, komunikace
Popis: Výuka anglického jazyka je ve vyšším odborném vzdělávání součástí přípravy pro výkon odborných činností v oboru Diplomovaná dentální hygienistka. Získané vědomosti vytvářejí předpoklady pro pracovní uplatnění absolventů při komunikaci s klientem/pacientem, jeho rodinou, spolupracovníky. Studen je připravován i pro studium odborné literatury, pro práci s PC a internetem, pro možnosti účasti na zahraničních stážích a seminářích.
Latinská odborná terminologie (Latin Professional Terminology, LOT)
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO
Klíčová slova: latinský jazyk, cizí jazyk, gramatika, komunikace
Popis: předmět Latinská odborná terminologie seznamuje studenty s latinskou gramatikou a terminologií. Studenti získají základy latinského jazyka potřebné pro studium odborných předmětů a pro budoucí povolání. Základní znalost latiny výrazně napomáhá pochopení odborného zdravotnického projevu.
Anatomie a fyziologie (Anatomy and Physiology, ANF)
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO, LO
Klíčová slova: anatomie, fyziologie, soustava, orgán, organismus
Popis: Předmět se zabývá stavbou a funkcí lidského organizmu za fyziologických podmínek. Poskytuje základní vědomosti z klinicky aplikované anatomie, fyziologie a histologie. Učí základy medicínského jazyka a nomenklatury, prohlubuje znalosti z biologie člověka a dalších přírodovědných předmětů. Připravuje studeny k vnímání základních potřeb organizmu nezbytných pro kvalitní život a prevenci onemocnění.
Mikrobiologie a epidemiologie (Mikrobiology and Epidemiology, MIE)
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO, LO
Popis: Předmět je koncipován jako teoretický, Poskytuje poznatky o vztahu mikroorganismů k životnímu prostředí a jejich vzájemnému působení. Podává základní informace o dodržování zásad hygieny a epidemiologie při práci zdravotnických pracovníků.
První pomoc a medicína katastrof (First Aid and Disaster Medicine, PRK)
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO, LO
Klíčová slova: první pomoc, medicína, záchranný systém, nemoc, úraz
Popis: Cílem modulu je zvládnout moderní pojetí poskytování předlékařské první pomoci a fungování jednotného záchranného systému a získat praktickou dovednost poskytování první pomoci při náhlém zhoršení zdravotního stavu v důsledku nemoci nebo úrazu a při stavech bezprostředně ohrožujících život.
Etika ve zdravotnictví (Ethics in Health Care, ETZ)
Rozsah předmětu: 3. ročník LO
Klíčová slova: etika, argument, komunikace
Popis: modul je koncipován jako teoretický. Obsah směřuje k získání vědomostí o základech etiky jako samostatné vědní disciplíny a aplikaci etických zásad ve zdravotnictví. Cílem je formovat profesní myšlení, naučit se respektovat odůvodněné názory druhých, projevovat vlastní názor, argumentovat a diskutovat o etických jevech oboru.
Ochrana a podpora veřejného zdraví (Public Health Sevice, OPV)
Rozsah předmětu: 2. ročník ZO, LO
Klíčová slova: zdravotnictví, preventivní péče, zdraví lidu, zdravotní politika
Popis: Modul seznamuje studenty se současným přístupem k péči o zdraví lidu, se zdravotní politikou u nás ve srovnání s jinými vyspělými státy, s organizací a řízením zdravotnictví. Student získá přehled o organizování preventivní péče v ČR, o preventivních programech péče o zdraví. Seznámí se s postavením zdravotnických pracovníků ve zdravotnickém týmu a možnostmi jejich kariérního růstu.
Základy pedagogiky a edukace (Basic of Pedagogy and Education, ZPE)
Rozsah předmětu: 2. ročník , ZO, LO, 3. ročník ZO
Klíčová slova: pedagogika, edukace, metoda, forma, výchova
Popis: Modul seznamuje studenty s pedagogickými zásadami, metodami a formami výchovy. Umožňuje jim prakticky využít a ověřit si použití jednotlivých forem výchovy při práci s klienty různých věkových obdobích a s klienty handicapovanými.
Chemie (Chemistry, CHE)
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO, LO
Klíčová slova: chemie, anorganická, organická, biochemie, léčiva
Popis: Modul je koncipován jako teoretický, zahrnuje poznatky z obecné, anorganické, organické chemie a biochemie a jejich aplikaci do ošetřovatelství v dentální hygieně a ve stomatologii. Dále poznatky z anorganické chemie a organické chemie v materiálech a léčivech používaných ve stomatologii.
Základy zdravotnického práva a legislativy (Medical Law Basic, ZPL)
Rozsah předmětu: 3. ročník LO
Klíčová slova: právní vědomí, právní předpisy, práva povinnosti zdravotnických pracovníků, judikát
Popis: Modul předmětu seznamuje studenty s platnými právními předpisy, které upravují systém poskytování zdravotní a sociální péče včetně práv a povinností zdravotnických pracovníků, pacientů, klientů a orgánů státní správy. Využívá příkladů z praxe a judikátů. Seznámí studenty s pracovně právními otázkami, zprostředkovává základní poznatky v oblasti aplikovaného práva. Důraz je kladen na praktické využití těchto poznatků v praxi zdravotnického pracovníka.
Informatika, statistika a metodologie vědeckého výzkumu (Informatics, Statistics and Scietific Research Methodology, ITV)
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO, LO
Klíčová slova: informační technologie, software, program
Popis: Po absolvování modulu bude student schopen efektivně používat různé softwarové programy, zpracovat text, různá data, on-line vyhledávat v odborné literatuře a jiných informačních zdrojích a také posuzovat validitu získaných informací. Student se naučí používat zdravotnické softwary využívané v daném oboru vzdělávání, získávat a zpracovávat statistické údaje.
Základy psychologie a komunikace (Basic of Psychology, ZPS)
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO, LO
Klíčová slova: psychologie, komunikace, osobnost, sociální jevy
Popis: Modul psychologie vede k pochopení psychologických aspektů sociálních jevů, socializace a chování člověka ve společnosti. Pomáhá pochopit různé způsoby projevu a seberealizace člověka v sociálním prostředí. Zdravotnické psychologie vede studenty k orientaci v teoretických základech tohoto odvětví tak, aby je dokázali aplikovat v kontaktu s klienty, jejich rodinami a se zdravotnickými pracovníky.
Komunikace (Communication, KOM)
Rozsah předmětu: 2. ročník ZO, LO
Klíčová slova: komunikace, osobnost, komunikační kanál
Popis: Modul komunikace pomáhá studentům zvládnout komunikační dovednosti při instruktáži klientů adekvátně jejich věku, intelektovým schopnostem, typu handicapu, sociokulturním odlišnostem, po stránce etické, lidské, odborné i po stránce mluveného projevu a chování. Seznamuje studenty s jednotlivými fázemi života člověka a zvláštnostmi osobnosti projevujícími se v průběhu života. Zdravotnické psychologie vede studenty k orientaci v teoretických základech tohoto odvětví tak, aby je dokázali aplikovat v kontaktu s klienty, jejich rodinou a se zdravotnickými pracovníky.
Seminář k absolventské práci (Graduate Work Seminar, SEM)
Rozsah předmětu: 3. ročník ZO
Klíčová slova: kvalifikační práce, odborný text, citování zdrojů
Popis: Předmět poskytuje základní informace o struktuře, obsahu a zpracování kvalifikační práce studenta vyšší odborné školy. Seznamuje studenty s tvorbou odborného textu, vyhledáváním a citování zdrojů, etickými normami při zpracování závěrečné práce a s formální úpravou podle doporučení školy.
Farmakologie (Pharmacology, FAR)
Rozsah předmětu: 2. ročník ZO, LO
Klíčová slova: farmakologie, léčiva, medicína
Popis: Cílem předmětu farmakologie je seznámit studenty se všeobecnou farmakologií, s léčivy používanými v medicíně, zvlášť s těmi, které mají vztah k oboru Diplomovaná dentální hygienistky. Student si osvojí vztahy mezi složením léčiv a jejich účinky, získá základní informace o jejich působení, včetně vedlejších účinků.
Fyziologie výživy (Physiology of Nutrition, FYV)
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO, LO, 2. ročník ZO
Klíčová slova: výživa, organismus, funkce, potrava
Popis: Cílem modulu je poskytnout studentům odborné vědomosti a poznatky pro pochopení vztahu výživy a životních funkcí člověka.
Zobrazovací metody a radiační ochrana (Imaging Methods and Radiation Protection, ZOM)
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO, LO, 2. ročník ZO
Klíčová slova: Rengenové záření, tomografie, sonografie, magnetická rezonanace
Popis: získané vědomosti budou uplatněny při hodnocení patologických změn v dutině ústní ve spolupráci s lékařem a k následné motivaci pacienta/klienta a získání jeho spolupráce při léčbě. Další využití je v přednáškové a edukační činnosti dentální hygienistky.
Základy ekonomie (Basic of Economy, ZEK)
Rozsah předmětu: 3. ročník ZO, LO
Klíčová slova: ekonomie, tržní subjekt, podnikání, daň
Popis: předmět je zaměřen na znalosti a dovednosti v oblasti podnikání v ČR, jejich právních aspektů a platné legislativy.
Základy managementu (Basic of Management, ZMN)
Rozsah předmětu: 3. ročník LO
Klíčová slova: management, analýza, monitoring
Popis: předmět seznamuje studenty se základními principy a vývojem managementu a s manažerskými funkcemi se zaměřením na dovednosti pro řízení na střední a nižší řídící úrovni.
Patologie (Pathology, PAT)
Rozsah předmětu: 2. ročník ZO, LO
Klíčová slova: anatomie, fyziologie, patologie
Popis: Modul předmětu vychází ze základních znalostí anatomie a fyziologie. Hlavní důraz klade na popis patologických procesů ve tkáních a jednotlivých soustavách lidského organismu, jejich příčinami, projevy a zánikem tak, aby znalosti byly využity v oboru Diplomovaná dentální hygienistka.
Orální histologie (Oral Histology, OHI)
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO, LO
Klíčová slova: histologie, orofaciální, patologie, tkáň, orgán
Popis: Obecným cílem modulu orální histologie je získání znalostí normální stavby a normálního vývoje orgánů orofaciální oblasti, zejména jako základu pro navazující výuku patalogie. Je základním předpokladem pro pochopení vzájemných souvislostí struktury a funkce tkání a orgánů na mikroskopické úrovni, a významně tak doplňuje znalosti získané v předmětu anatomie a fyziologie.
Základy vnitřního lékařství a pediatrie (Basic of Internal Mediciene and Pediatrics, ZVL)
Rozsah předmětu: 2. ročník ZO, LO; 3. ročník ZO, LO
Klíčová slova: klinika chorob, pediatrie, etiologie, diagnostika
Popis: Předmětem poskytuje poznatky z oblasti vnitřního lékařství a pediatrie, o etiologii, diagnostice, klinických projevech a způsobech terapie základních skupin onemocnění člověka.
Preventivní zubní lékařství (Preventive Dentistry, PZL)
Rozsah předmětu: 2. ročník, ZO, LO; 3. ročník ZO, LO; ABS
Klíčová slova: orální zdraví, stomatologická péče, diagnostika
Popis: Cílem předmětu je objasnit etiologii, epidemiologii, prevenci a profylaxi nejčetnějších orálních nemocí jako je zubní kaz, onemocnění parodontu, nádory v dutině ústní, ortodontické vady a traumata. Cílem je specifikovat primární, sekundární a terciální možnosti prevence v zubním lékařství, demonstrovat možnosti a účinné prostředky prevence.
Všeobecné zubní lékařství (General Dentistry, VZL)
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO, LO; 2. ročník ZO, LO
Klíčová slova: zubní lékařství, záchovná stomatologie, endodoncie
Popis: Cílem předmětu je definovat základní pojmy, shrnout poznatky ze všech oborů zubního lékařství a vysvětlit odbornou terminologii. Informace specifikovat na problematiku záchovné stomatologie, endodoncie, dětské stomatologie, čelistní ortopedie atd. Získané poznatky se opírají o znalosti z anatomie a fyziologie, orální histologie, mikrobiologie a epidemiologie a následně jsou aplikovány během praktické přípravy studentů v zubní ordinaci.
Parodontologie (Parodontology, PAR)
Rozsah předmětu: 2. ročník ZO, LO; 3. ročník ZO, LO; ABS
Klíčová slova: parodont, diagnoza, léčebný plán
Popis: Cílem předmětu je naučit studenty vyšetřovat parodont a výsledky vyšetření zaznamenávat do zdravotní dokumentace, získané informace vyhodnotit a stanovit správnou diagnozu a difirenciální diagnozu, na jejím základě sestavit léčebný plán. Předmět je svým významem jedním ze základních předmětů pro budoucí povolání dentální hygienistky.
Provoz ordinace dentální hygienistky (Operation of a Dental Hygienist Office, POD)
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO, LO
Klíčová slova: ordinace, dentální hygiena, provozní řád
Popis: Praktický modul předává nutné informace k odpovědnému a samostatnému chování v praxi dentální hygienistky.
Orální hygiena (Oral Hygiene, ORH)
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO, LO
Klíčová slova: orální hygiena, parodont, indexy
Popis: na základě získaných vědomostí a dovedností zvládne student vysvětlit a vhodně doporučit pomůcky a prostředky dentální hygieny, zvládne motivovat a edukovat klienta při osobní dentální hygieně.
Dermatologie (Dermatology, DER)
Rozsah předmětu: 2. ročník ZO, LO
Klíčová slova: kůže, sliznice, dutina ústní
Popis: Modul předmětu poskytuje studentům základní i speciální vědomosti o onemocněních kůže se zaměřením na sliznici dutiny ústní.
Základy zubní protetiky (Basic of Dental Prosthetics, ZPR)
Rozsah předmětu: 3. ročník ZO, LO
Klíčová slova: defekt, protetika, náhrada, fixní můstek
Popis: předmět specifikuje protetické defekty, význam a rozdělení protetických náhrad, plánování protetického ošetření, vyšetření pacienta před protetickým ošetřením, rozdělení protetických materiálů a péči o protetické náhrady.
Oral-B. Ve dnech 12.9., 16.9. a 17.9. 2023 proběhla odborná přednáška pro studentky prvního ročníku denní i kombinované formy. Zástupce firmy Oral-B, paní Bc. Adéla Sungurtekin, představil celý sortiment výrobků, které jsou k dispozici na dentálním trhu. Pak následoval workshop, kdy si studentky prakticky vyzkoušely novou řadu elektrických kartáčků.
Pragodent. Dne 13. a 14.10. 2023 se studentky denní i kombinované formy vzdělávání oboru Diplomovaná dentální hygienistka zúčastnily dentálního veletrhu Pragodent, konaného na pražském výstavišti v Letňanech. Opět zde bylo velké množství vystavovatelů z dentálního světa, kteří zde prezentovali své produkty a technologie z oblasti dentální hygieny, zubní techniky a zubního lékařství.
Dürr Dental. Ve dnech 4.11., 5.11. a 6.12. 2023 proběhly odborné přednášky společnosti Dürr Dental, všechny vedl pan Jaromír Šíp, obchodní zástupce této firmy. Ta se zabývá vývojem a výrobou všech dezinfekčních a sterilizačních prostředků pro stomatologii. Pan Šíp studentům prvního ročníku denní i kombinované formy studia představil celý sortiment i s vysvětlením použití, expirace a úskalí jednotlivých produktů.
GBT protokol EMS. Ve dnech 3.2. a 18.2. 2024 se studenti druhého a třetího ročníku kombinované formy vzdělávání oboru Diplomovaná dentální hygienistka zúčastnili odborné přednášky a následného workshopu s lektorkou EMS paní Klárou Novou, DiS. et DiS. s názvem „Nový přístup k profylaxi, GBT“. V teoretické části byla studentkám prezentována témata týkající se GBT: proč učíme GBT, nauka o biofilmu, základní informace o GBT, dále ergonomie a GBT, management aerosolu, GBT krok za krokem a management ordinace. V závěru byly prezentovány kazuistiky. V praktické části měli studenti možnost prakticky si vyzkoušet ošetření s využitím GBT protokolu a práci s přístrojem Air-flow profylaxi Master firmy EMS, který je součástí zmíněného protokolu.
Herbadent. Dne 15.2. 2024 se studenti druhého ročníku denní formy zúčastnili přednášky firmy Herbadent. Tato společnost se zabývá vývojem, výrobou a distribucí dentálních prostředků na bylinné bázi. Na podzim 2024 jsme pozvaní do jejich nový výrobních prostor v Mníšku pod Brdy.
Svět rovnátek. Dne 16.2. 2024 se studenti druhého ročníku denní formy studia zúčastnili exkurze v pražské firmě Svět rovnátek, kde jim byla představena firma a následně systém ošetření v ortodoncii s využitím počítačových technologií. Studenti měli možnost si sami prakticky vyzkoušet intraorální scaner.
BlancOne. Dne 18.2. 2024 absolvovaly studentky druhého ročníku kombinované formy praktický workshop na ordinační způsob bělení zubů BlancOne Touch, který odborně vedli manželé Mikešovi z Brna. Studentky měly možnost si vše osobně vyzkoušet.
Škachův den. Dne 27.2. 2024 se studenti druhého ročníku denní formy oboru DDH zúčastnili 13. ročníku odborné konference pro studenty dentální hygieny, která nese název „Škachův den“ na památku doc. Škacha, který byl zakladatelem moderní parodontologie v České republice. Tuto akci každý rok pořádá Soukromá zdravotnická škola pro dentální hygienistky v Praze, její náplní jsou vždy zajímavé přednášky s tématy souvisejícími s dentální hygienou z různých pohledů.
Lupové brýle Admetec. Dne 9.3. 2024 absolvovali studentky třetího ročníku kombinované formy studia odbornou přednášku a následný workshop firmy Admetec na téma lupové brýle, jejíž distribucí se tato firma zabývá. Po teoretickém úvodu následovala praktická část, při které všechny studentky prošly měřením zraku na následnou adaptací příslušných lupových brýlí. Měly tak možnost si vyzkoušet výhody ošetření s touto pomůckou.
Curaprox. V průběhu celého školního roku 2023/2024 absolvovaly studenti denní i kombinované formy všech ročníků workshopy pořádané firmou Curaprox. Na začátku vždy proběhla teoretická přednáška, kterou vedla dentální hygienistky působící v Praze, paní Veronika Týblová, DiS., a zubní lékař MDDr. Petr Šiška. Praktické části vedli studenti zubního lékařství při LF UK v Plzni, které spočívala hlavně v získání praktických dovedností při měření mezizubních prostorů s využitím produktů zmíněné firmy, zejména mezizubních kartáčků, ale osvojení si techniky čištění zubů manuálním i elektrickým kartáčkem.
Světový den ústního zdraví. Dne 24.3. 2024 pořádala Oblastní stomatologická komora plzeňského kraje v rámci Světového dne ústního zdraví vzdělávačně – zábavnou akci pro děti předškolního a školního věku. Studentky denní i kombinované formy druhého ročníku se aktivně účastnily, byly přiděleny k jednotlivým stánkům a věnovaly se malým návštevníkům.
22. ortodontický kongres Ostrava. Ve dnech 6. – 7.10. 2022 se studenti třetího ročníku denní formy oboru DDH zúčastnili 22. ortodontického kongresu v Ostravě, kde probíhaly odborné přednášky pro lékaře, zubní techniky i dentální hygienistky. Jednou ze zajímavých přednášek byla od MUDr. Jany Oulické, díky které studenti získali ucelený přehled o možnostech ortodontické léčby a následné péči ze strany dentální hygienistky.
Oral-B. Dne 12.10. 2023 proběhla odborná přednáška pro studentky DHD1. Zástupce firmy Oral-B, pan Andrej Murgaš, představil celý sortiment výrobků, které jsou k dispozici na dentálním trhu. Pak následoval workshop, kdy si studentky prakticky vyzkoušely novou řadu elektrických kartáčků.
Dürr Dental. Ve dnech 18.10., 21.10. a 22.10.2022 proběhly odborné přednášky společnosti Dürr Dental, všechny vedl pan Jaromír Šíp, obchodní zástupce této firmy. Ta se zabývá vývojem a výrobou všech dezinfekčních a sterilizačních prostředků pro stomatologii. Pan Šíp studentům představil celý sortiment i s vysvětlením použití, expirace a úskalí jednotlivých produktů.
Herbadent. Dne 3.11. 2022 se studenti třetího ročníku denní formy zúčastnili exkurze ve Firmě Herbadent Praha. Tato společnost se zabývá vývojem, výrobou a distribucí dentálních prostředků na bylinné bázi. Původním produktem bylo bylinné víno, tam také exkurze začala, následně pokračovala v dentální sekci, kde byl studentům představen široký sortiment výrobků, některé z nich bylo možné i pochutnat.
Dürr Dental Německo. Ve dnech 10.-12.11. 2022 měli studenti možnost přijmout pozvání od firmy Dürr Dental do jejich sídla v Německu. Vzdělávací akce začala prohlídkou výrobních hal, laboratoří a skladů, následoval krátký produktový přehled. Ve druhé části si studenti mohli prakticky vyzkoušet přístroj Vector, který formy vyrábí. Jedná se nový způsob ošetření ultrazvukem.
Curaprox. Ve dnech 6.12. 2022 a 24.3., 25.3., 31.3. 2023 absolvovaly studentky denní i kombinované formy oboru Diplomovaná dentální hygienistka workshop pořádaný firmou Curaprox. Na začátku vždy proběhla teoretická přednáška, kterou vedly dentální hygienistky působící v Praze, paní Martina Jakubíková, DiS., paní Veronika Týblová, DiS. Praktickou část vedli studenti zubního lékařství při LF UK v Plzni, která spočívala hlavně v získání praktických dovedností při měření mezizubních prostorů s využitím produktů zmíněné firmy, zejména mezizubních kartáčků.
Cresco. Dne 1.2. 2023 navštívili studenty třetího ročníku denní formy obchodní zástupci firmy Cresco, která se zabývá prodejem specifických nástrojů, určených pro dentlánní hygienistky. Ve druhé části přednášky se zaměřili i na lupvé brýle, které v poslední době začínají dentální hygienistky využívat při své každodenní práci.
GBT protokol EMS. Ve dnech 8.2. a 24.2.2023 se studenti třetího ročníku denní i kombinované formy vzdělávání oboru Diplomovaná dentální hygienistka zúčastnili odborné přednášky a následného workshopu s lektorkou EMS paní Klárou Novou, DiS. et DiS. s názvem „Nový přístup k profylaxi, GBT“. V teoretické části byla studentkám prezentována témata týkající se GBT: proč učíme GBT, nauka o biofilmu, základní informace o GBT, dále ergonomie a GBT, management aerosolu, GBT krok za krokem a management ordinace. V závěru byly prezentovány kazuistiky. V praktické části měli studenti možnost prakticky si vyzkoušet ošetření s využitím GBT protokolu a práci s přístrojem Air-flow profylaxi Master firmy EMS, který je součástí zmíněného protokolu.
Škachův den. Dne 22.2. 2023 se studenti třetího ročníku denní formy oboru DDH zúčastnili 12. ročníku odborné konference pro studenty dentální hygieny, která nese název „Škachův den“ na památku doc. Škacha, který byl zakladatelem moderní parodontologie v České republice. Tuto akci každý rok pořádá Soukromá zdravotnická škola pro dentální hygienistky v Praze, její náplní jsou vždy zajímavé přednášky s tématy souvisejícími s dentální hygienou z různých pohledů.
Světový den ústního zdraví. Dne 19.3. 2023 pořádala Oblastní stomatologická komora plzeňského kraje v rámci Světového dne ústního zdraví vzdělávačně – zábavnou akci pro děti předškolního a školního věku. Studentky kombinované formy oboru DH prvního a druhého ročníku se aktivně účastnily, byly přiděleny k jednotlivým stánkům a věnovaly se malým návštevníkům.
Curaprox. Dne 18. 9. 2021 absolvovaly studentky třetího ročníku kombinované formy oboru Diplomovaná dentální hygienistka workshop pořádaný firmou Curaprox, již třetí v pořadí. Na začátku proběhla teoretická přednášku z oblasti parodontologie a ortodoncie, kterou vedla dentální hygienistka působící v Praze, paní Martina Jakubíková, DiS. Praktickou část vedli studenti zubního lékařství při LF UK v Plzni, která spočívala hlavně ve zdokonalování praktických dovedností při měření mezizubních prostorů s využitím produktů zmíněné firmy, hlavně mezizubních kartáčků.
GBT protokol. Dne 2. 10. 2021 se studentky třetího ročníku kombinované formy vzdělávání oboru Diplomovaná dentální hygienistka zúčastnily odborné přednášky a následného workshopu s lektorkou EMS paní Klárou Novou, DiS. et DiS. s názvem „Nový přístup k profylaxi, GBT“. V teoretické části byla studentkám prezentována témata týkající se GBT: proč učíme GBT, nauka o biofilmu, základní informace o GBT, dále ergonomie a GBT, management aerosolu, GBT krok za krokem a management ordinace. V závěru byly prezentovány kazuistiky. V praktické části byly studentky DHK3A rozděleny do skupin, jedna skupiny prováděla vyšetření a ošetření s využitím GBT, druhá standartním způsobem, následně se prostřídaly, každá studentka tak absolvovala všechny aktivity. K praktické části bylo využito vybavení výukové ordinace dentální hygieny a také Air-flow profylaxi Master firmy EMS. Studentky tak měly možnost srovnání.
Pragodent. Dne 15. 10. 2021 se studentky denní i kombinované formy vzdělávání oboru Diplomovaná dentální hygienistka zúčastnily každoročního dentálního veletrhu Pragodent, konaného na výstavišti v Letňanech. Opět zde bylo velké množství vystavovatelů z dentálního světa, kteří zde prezentovali své produkty a technologie z oblasti dentální hygieny, zubní techniky a zubního lékařství.
Enzymel. Ve dnech 4. 3. a 15. 3. 2022 proběhla odborná přednáška pro studentky DHK3A, DHK3B a DHD2. Ing. Sochůrková, zástupce firmy Enzymel, představila sortiment výrobků a celou koncepci enzymové péče o ústní dutinu, kterou tato česká firma vyvinula. Na 3D obrázcích měly studentky možnost seznámit se s podrobnou strukturou zubní skloviny. Nově tato firma vyrábí i enzymovou péči pro psy, vzorky této péče dostaly studentky obou forem studia k vyzkoušení.
Světový den ústního zdraví. Dne 20. 3. 2022 pořádala Oblastní stomatologická komora plzeňského kraje v rámci Světového dne ústního zdraví vzdělávačně – zábavnou akci pro děti předškolního a školního věku. Studentky denní i kombinované formy oboru DH se aktivně účastnily, byly přiděleny k jednotlivým stánkům a věnovaly se malým návštevníkům.
Oral-B. Dne 8. 4. 2022 proběhla odborná přednáška pro studentky DHK1. Zástupce firmy Oral B, pan Andrej Murgaš, představil celý sortiment výrobků, které jsou k dispozici na dentálním trhu. Pak následoval workshop, kdy si studentky prakticky vyzkoušely novou řadu elektrických kartáčků.
Pragodent 2019. Dne 5.10. 2019 se studentky denní i kombinované formy vzdělávání oboru Diplomovaná dentální hygienistka zúčastnily každoročního dentálního veletrhu Pragodent, konaného nově na výstavišti v Letňanech. Opět zde bylo velké množství vystavovatelů z dentálního světa, kteří zde prezentovali své produkty a technologie z oblasti dentální hygieny, zubní techniky a zubního lékařství.
Curaprox. Dne 9.11. 2019 absolvovaly studentky prvního i druhého ročníku kombinované formy oboru Diplomovaná dentální hygienistka společný workshop pořádaný firmou Curaprox. V první části měly obě skupiny teoretickou přednášku z oblasti Parodontologie, kterou vedla dentální hygienistka působící v Praze. Druhou, praktickou část, vedly studentky zubního lékařství při LF UK v Plzni, která spočívala hlavně v získávání praktických dovedností při měření mezizubních prostorů s využitím produktů zmíněné firmy, hlavně mezizubních kartáčků.
Oral-B. Dne 24.11. 2019 proběhl pro studentky druhého ročníku kombinované formy vzdělávání oboru Diplomovaná dentální hygienistka workshop firmy Oral-B, zaměřený především na sónické elektrické kartáčky. Byl veden sl. Svobodovou a byl rozdělen na teoretickou přenášku a praktickou část, ve které si studentky vyzkoušely jeden z typů elektrických kartáčků, který každá z nich dostala darem od zmíněné firmy.
Dne 16. 4. 2019 proběhl na naší škole workshop od firmy Curaprox, který byl určen pro studentky prvního ročníku denní formy studia oboru Diplomovaná dentální hygienistka. Součástí byla teoretická přednáška vedená studentkami zubního lékařství 1.LFUK Praha. Následovala praktická část, zaměřená na měření mezizubních prostor a instruktáž správného způsobu čištění zubů.
Ve dnech 8. 3. a 13. 3. 2019 proběhla odborná přednáška pro studentky DHD1 a DHK1. Ing. Sochůrková, zástupce firmy Enzymel, představila sortiment výrobků a celou koncepci enzymové péče o ústní dutinu, kterou tato česká firma vyvinula. Na 3D obrázcích měly studentky možnost seznámit se s podrobnou strukturou zubní skloviny. Na závěr obdržely drobné dárky v podobě enzymových přípravků.
Dne 7. 3. 2019 proběhla odborná přednáška pro studentky DHD1. Zástupce firmy OralB, slečna Svobodová, představila celý sortiment výrobků, které jsou k dispozici na dentálním trhu. Pak následoval workshop, kdy si studentky prakticky vyzkoušely novou řadu elektrických kartáčků.
Dne 7. 2. 2019 se třída DHD1 zúčastnila prohlídky na hasičské stanici v Plzni na Lochotíně. Prohlídka začala procházkou areálu, kde se studentky mohly podívat do všech místností hasičárny. Viděly spoustu zajímavých míst, např. cvičnou místnost, kde hasiči cvičí s kyslíkovými lahvemi nebo tělocvičnu s lezeckou stěnou a cvičnými lany. Poté viděly všechna hasičská auta a jejich vybavení, jedním z nich se na závěr prohlídky mohly svézt.
Dne 23. října 2018 proběhla pro studentky prvního ročníku oboru Diplomovaná dentální hygienistka odborná přednáška na téma Senspodyne Rapid, kterou vedle paní Dita Homolová, zástupce firmy GSK. Velmi podrobně a detailně popsala působení zmíněných prostředků dentální hygieny na dutinu ústní. Měla připravenou i virtuální ukázku, což se studentkám velmi líbilo. Také měla připravené dárky v podobě zubních past a kartáčků Parodontax.
Dne 9. října 2018 proběhla pro studentky prvního ročníku oboru Diplomovaná dentální hygienistka odborná přednáška na téma sónické kartáčky SoniCare. Pan Tomáš Korelus, zástupce firmy Merten Dental, připravil ukázku nejen celého sortimentu zmíněné firmy, ale hlavně se zaměřil na způsob a výhody používání sónických elektrických kartáčků SoniCare. Studentky měly možnost si jeho funkce prakticky vyzkoušet.
Volrábová Markéta, Bc., zástupkyně ředitelky, vedoucí oboru DH, tel.: 723127628, email: volrabova@vosplzen.cz
Hodková Věra, studijní oddělení, tel.: 373034102, email: hodkova@vosplzen.cz